You are currently viewing PORA ROKU, A WYPADANIE RZĘS

PORA ROKU, A WYPADANIE RZĘS

Zmiana pór roku a utrata rzęs

Czy Twoje klientki skarżą się na nadmierne wypadanie rzęs? Możesz je uspokoić. Utrata rzęs jest spowodowana zmianą pory roku. Rozpoczęła się wiosna i wszystkie drzewa, trawy i kwiaty zaczynają rosnąć. Nasze włosy, rzęsy i paznokcie przechodzą ten sam proces o tej porze roku. Tracimy włosy i rzęsy szybciej niż normalnie. Podobnie jest jesienią, gdy opadają liście z drzew. Na blogu podzielimy się z Tobą informacjami cennymi nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twoich klientek.

Cykl wzrostu włosa

Aby zrozumieć, dlaczego każdy człowiek cierpi na wypadanie włosów, najpierw wyjaśnimy, jak funkcjonują włosy i rzęsy. Skóra twarzy zawiera mieszki włosowe: małe fabryki produkujące włosy. Komórki włosowe rozwijają się w tych pęcherzykach w tkance łącznej. Następnie włoski wyrastają z cebulki. Nowe komórki przedostają się przez skórę i „przepychają” stare komórki. Wzrost włosów dzielimy na trzy etapy: faza anagenowa, faza katagenowa, zwana również fazą przejściową, a następnie faza telogenowa (spoczynkowa). Ostatnia faza kończy się wydaleniem starych włosów przez nowe włosy anagenowe, po czym mieszek włosowy przechodzi w tryb czuwania. Wypadanie włosów jest więc bardzo normalne.

Wpływ zmiany pór roku na wypadanie włosów

Bardzo często 90% do 95% mieszków włosowych znajduje się jednocześnie w fazie wzrostu, a pozostałe 5% do 10% znajduje się w fazie spoczynku. Znajduje to odzwierciedlenie w naturalnej utracie włosów wynoszącej od pięćdziesięciu do stu włosów dziennie, co może być bardziej widoczne wiosną i jesienią. Naukowcy wskazują na słońce jako jedną z przyczyn sezonowej utraty włosów. Słońce wpływa na hormony w organizmie, co sprawia, że liczba mieszków włosowych jest wyższa.

Światło

Kiedy zmienia się pora roku z zimy na wiosnę zwiększa się ilość promieni słonecznych, wzrasta poziom estrogenu i stymulowany jest wzrost naszych włosów. Więcej włosów wypada wiosną, ponieważ stare włosy muszą zrobić miejsce dla nowych. Latem mieszki włosowe stale są narażone na działanie promieni słonecznych, co z kolei powoduje większe wypadanie włosów po ok. 2-3 miesiącach, czyli mniej więcej w tym czasie, kiedy zaczyna się jesień. Jesienią zmniejsza się też stężenie estrogenu. Ponadto światło ultrafioletowe zwiększa aktywność męskiego hormonu testosteronu, który potęguje ilość wolnych elementów, które są odpowiedzialne za przejście włosów do fazy telogenu (spoczynku), w której włosy wypadają.

Ważne dla klientów

Ważne jest, aby dzielić się z klientami takimi informacjami, aby byli świadomi, że w pewnych okresach lub przy zmianie pór roku naturalne, a tym samym przedłużane rzęsy wypadają częściej. Niekoniecznie jest to związane z używaniem złych produktów czy nieodpowiednią aplikacją, ale z reakcją naszego organizmu na intensywność światła słonecznego. Zupełnie jak w naturze: po okresie odpoczynku zimą wszystko budzi się na wiosnę.

Doradzaj zróżnicowaną dietę

Pierwszą przyczyną wypadania włosów u kobiet poniżej 50 roku życia jest złe odżywianie, dotyczy to około 30% kobiet. Utrata zarówno włosów na głowie jak i rzęs może być spowodowana niedoborem witamin i minerałów, takich jak selen, żelazo i cynk. Podobnie jak nasza skóra, nasze rzęsy są naszą wizytówką. Kiedy jesteśmy zestresowane lub mamy niedobór witamin i minerałów, zbyt mało ćwiczymy lub źle się odżywiamy, nasze włosy stają się suche i wypadają. Upewnij się, że dostarczasz do organizmu wystarczająco dużo witamin A, C, E i minerałów. Stosuj zróżnicowaną dietę bogatą w warzywa, owoce, ziarna, orzechy, nabiał i mięso (witamina A).

Fakty

Niedobór minerałów, cynku czy żelaza może być przyczyną utraty włosów. Twoje rzęsy również potrzebują tych składników, aby prawidłowo rosnąć. Najlepiej przyjmować minerały naturalnie występujące w produktach, na przykład cynk i żelazo występują w czerwonym mięsie, jajach, pestkach dyni, orzechach i migdałach.

Wypadła Ci rzęsa? Pomyśl życzenie i zdmuchnij ją!